Baldachýn nie je až taký nový módny výstrelok, používal sa už aj v minulosti, pod baldachýnmi spávali už aj panovníci, ale v poslednom čase sa dostáva tiež do povedomia v rôznych farbách a materiáloch. Podľa mňa, okrem toho, že je krásny, plní aj účel – dieťatko je chránené voči hluku, prievanu, slnečnému svetlu. Aj keď sa asi nevyužije dlhšie ako 1/2 roka na postieľke, pretože dieťatko sa začne staviať na nohy a mohlo by ho strnúť, aj tak má podľa mňa opodstatnenie.

 

Čo budete potrebovať: ak chcete zhotoviť len baldachýn, tak budete potrebovať 3,5 m bavlnenej látky na základňu (šírka aspoň 140 cm), 50 cm ladiacej látky šírky 1 meter (pokiaľ ide vzor na šírku, tak potrebujete 1 meter látky šírky 50 cm), nite, nožnice, držiak na baldachýn, zvyšok hrubšieho vatelínu, 10 cm biely suchý zips šírky 5 cm

 

Ako na to: V prvom rade operte látku, resp. vypláchajte vo vode teplej aspoň 30°C, aby sa vám po prvom opraní nezrazila. Vysušte a vyžehlite ju. Z látky si vystrihnite dva pásy dlhé 155 cm plnej šírky.

 

 

Po výške látku zošite asi 2 cm od okraja, ale na vrchu nechajte otvor vysoký asi 20 cm. Látku v tomto šve zahnite 2x dovnútra a zašite, aby ste okraje zakryli. Baldachýn po celom obvode zahnite dovnútra a okraje prešite, aby ste ich začistili.

 

 

Zo zvyšnej látky si vystrihnite dva pásy široké 6cm a dlhý ako je polovica šírky baldachýnu. (V mojom prípade 2x 150 cm). Pomocou žehličky tieto dva pásy po dĺžke zahnite dovnútra, okraje tiež. Odmerajte si na vrchu baldachýna od okraja 11 cm a v tejto výške si tieto pásy prišpendlite k látke a potom prešite. Bočné strany nechajte otvorené. Tento tunel,ktorý vám vznikol bude slúžiť na prevlečenie kovovej obruče baldachýna. Základ baldachýnu máte teda hotový.

 

 

Odmerajte si teraz šírku obruče, cez ktorý sa prevlečie baldachýn. Z ladiacej látky si vystrihnite pás takej šírky, ako je obruč, ale pridajte 12 cm na zahnutie. Výška by mala byť 12 cm. V mojom prípade som strihala šírku 1 meter. Pozor na smerovanie vzorky! Látku otočte lícom dovnútra a prešite tunel vysoký 12cm. Prešite aj na jednej strane. Látku otočte, otvor zašite a celý pás prežehlite. Suché zipsy prišite k okrajom pásu. Budú tvoriť zapínanie ozdobnej stuhy na vrchole baldachýnu.

 

 

Z farebnej látky si odstrihnite pás dlhý 16 cm a široký 8 cm. Látku otočte lícom dovnútra a prešite tunel široký 3 cm. Látku otočte, prežehlite, oba otvory priložte k sebe a z vnútornej strany prešite. Vznikol kruh, ktorý navlečte na dlhý pás, ktorý bude tvoriť stred mašle.

 

 

Na záver si z farebnej látky vystrihnite dva obdĺžniky o rozmeroch 23 x 14 cm. Z vatelínu si vystrihnite obdĺžnik rovnakého rozmeru. Látky otočte lícom k sebe, na spodnú stranu priložte vatelín a zo všetkých strán prešite na šijacom stroji, na jednej dlhšej strane nechajte otvor asi 5 cm.  Prevráťte, švy dobre povystierajte a prežehlite. Otvor zašite. Vznikol podklad na mašľu, ktorú navlečiete do krúžku, ktorý je upevnený na ozdobnom páse.

 

 

Baldachýn dobre prežehlite a navlečte na oko, ktoré upnite na držiak baldachýnu. Ozdobnú stuhu s mašľou umiestnite do stredu baldachýnu cez nazberkanú časť a na zadnej strane zapnite suchým zipsom.