Pamätáte sa na staré dobré zavinovačky, do ktorých nás ešte naše mamy viazali? Boli bavlnené, biele, jednofarebné, maximálne s madeirou okolo hlavičky. Z tých malo bábätko problém sa odkopať, pretože boli bábätká vždy pevne uviazané na trojité viazanie bavlnenými stužkami. Ja som pri svojej prvej dcére tiež používala takéto zavinovačky, kým ma neprestalo baviť stále žehliť tie „rojtičky“. A tak som si pri druhom synovi ušila už rýchlozavinovačku s jednou mašľou. Bolo to praktické, bábätko bolo tiež jemne zavinuté, pomohla som si ešte suchým zipsom, ktorý zavinovačku tiež držal dokopy. No a samozrejmosťou bola široká bavlnená stuha z bavlnenej látky pevne prišitá k zavinovačke.

Ten, kto sa vyzná v materiáloch, vie, že bavlna je dobrý materiál na používanie v šití, je pevná, len tak ľahko mašľu nerozviažete a tiež sa veľmi dobre žehlí. Preto ma veľmi prekvapuje, keď teraz vidím, ako žienky vo svojej tvorbe používajú saténové stuhy. Asi to bude tým, že to majú raz-dva hotové, odstrihnúť, opáliť končeky a hotovo.

Saténové stuhy sú vyrábané z polyesterových materiálov, ktorý je sám osebe lesklý, hladký, kĺzavý, ľahko sa rozviaže a hneď sa pokrčí. Nedá sa dobre ani prišívať. Saténové stuhy sa používajú skôr ako dekoratívny materiál, nie úžitkový. Používajú sa napríklad pri krojoch do vlasov, na opasky, robia sa z nich šerpy, stužky maturitné, viažu sa s nimi kytice.

Áno, na fotke to vyzerá krásne, raz-dva máte krásnu zavinovačku, ktorá vyzerá ako krásny balíček, ale z praktického hľadiska je to veľmi zlá voľba. Stuha je jemná, konce sa rýchlo strapkajú, stačí ju párkrát oprať a ožehliť a bude vyzerať veľmi opotrebovane. Nehovoriac o tom, že takáto stuha aj veľmi slabo drží.

V mojej tvorbe preto takéto stuhy neuvidíte, vždy idem po kvalite a praktickosti, stuhy vyrábam z bavlnených látok, sú pevné, nestratia svoj tvar a budú dlho dobre slúžiť, rovnako ako samotná zavinovačka.