Nie som odborník na fotenie, ani by som sa do takejto pozície nechcela stavať, ale vždy ma bavilo fotiť a snažila som sa zdokonaľovať každým svojím fotením. Všímala som si, ako fotia iní handmade tvorcovia, snažila som sa pochopiť z fotky, ako docielili dobré svetlo, pozadie, jas, ostrosť. Síce som raz bola na niekoľkohodinovom kurze fotenia, ale nepochopila som nič z tých jeho výrazov o ISO, uzávierke, zoome :-D

Za svoj život som vyskúšala veľké množstvo fotoaparátov, ale keď vám poviem že teraz fotím s plochým mobilom, asi mi neuveríte :-D Ale nie o tom som chcela, týmto príspevkom by som chcela osloviť tie z vás, ktoré bojujete s dobrými fotkami a neviete ako na to. Možno môj malý článok a pomoc bude to, čo vám bude stačiť, aby ste pochopili, kde robíte pri fotení chyby.

1. POZADIE

Fotenie mojich výrobkov sa začalo v roku 2010, keď som začala fotiť svojich prvých škriatkov, anjelikov, vankúšiky. Nerobila som si starosti s nejakým pozadím. Kde som ich posadila, tam som cvakla. Ani som v podstate moc na výber nemala, pretože všetky steny v našom dome boli farebné :-D Ale neskôr som si všimla, že to nie je bohviečo stále tam mať to oranžové pozadie, páčili sa mi čisté biele pozadia a tak som premýšľala čo s tým.

Najprv som si vytvorila umelé biele pozadie tak, že som si na posteľ položila bielu plachtu a tam som si nainštalovala svoje výrobky a cvakala som. Už sa mi to začalo viac páčiť :-)

Neskôr, keď mi už pribudlo viac malých výrobkov a nebavilo ma stále naťahovať na posteľ plachtu, pretože niekedy mi ani z tohto nevyšli dobré fotky, ak chýbalo dobré svetlo, kúpila som si fotostan. To je taký hranatý biely stan, ktorý má vpredu otvor, aby ste si tam dali svoje výrobky a môžete ich fotiť s bielymi pozadiami. Stačí zvonka osvetliť a máte krásne fotky.

Do fotostanu som zmestila aj malú drevenú stoličku a fotila som tam svoje jarné dekorácie. Konečne som svoje fotky milovala!!!

Trošku mi vznikol problém v čase, keď som začala tvoriť veľké projekty pre detičky - hniezda, zavinovačky, mantinely. To mi už fotostan nestačil a začala som uvažovať, že musím investovať do niečoho takého ako je fotoplátno s držiakmi a osvetlenie. Po prejdení rôznych možností som na internete našla presne to, čo som hľadala a nakúpila som si všetko potrebné. No a tak sa naša spálňa časom zmenila na malé fotoštúdio :-D

2. ÚPRAVA FOTIEK

Pri takomto fotení samozrejme vzniká malý problém, že niekedy pri fotení výrobku odfotíte aj to, čo tam nemá byť. Jednoducho výrobok nezmestíte celý na fotku. Zistíte, že tam máte kúsok steny, podlahy, nohu... A čo s tým? No musíte si zaobstarať program, kde takéto fotky upravíte. Niekedy máte aj menej svetla, takže fotka je sama osebe tmavá a potrebujete ju osvetliť. Stávalo sa mi, že bolo vonku zlé počasie a musela som čakať do druhého dňa na slnko, aby som mala vhodné fotky. Na úpravu takýchto fotiek slúžia rôzne programy. Na ten najlepší nemám financie, ani znalosti, ale na moje potreby mi stačí úplne obyčajný voľne dostupný PhotoScape. Dokáže zázraky, je v slovenčine, obsluhuje sa jednoducho a výsledné fotky s troškou skúseností sú omnoho lepšie ako pôvodné, však si to pozrite :

Vymažete, čo tam nemá byť, aby to nerušilo diváka a neodpútavalo pozornosť od toho, na čo chcete upozorniť, zvýrazní farby, niektoré fotoaparáty dokážu zmeniť aj pôvodnú farbu látky a tak ju musíte do fotky ručne vrátiť. Môžete spraviť aj koláž z viacerých fotiek do jednej. A mnoho iných funkcií.

 

Raz ma oslovila jedna pani, či by som jej nepomohla s fotkami na jej sashe stránke. Nikdy som pre cudzích nič nefotila, mala som veľký rešpekt, ale keď som si pozerala fotky pôvodné a moje, musela som sama skonštatovať, že tie moje fotky zaujmú oko viac.

Všetko to bolo fotené u mňa v obývačke s pomocou fotoplátna a upravené vo PhotoScape do finálnej podoby. Nič tam nerušilo to, na čo sme chceli upriamiť pozornosť. Ľudia niekedy zbytočne sa snažia odfotiť celé veľké deky, ale načo? Upriamte pozornosť na nejaký jej detail, alebo ju pekne poskladajte a bude to pôsobiť príjemnejšie.

Aj fotky von sú fajn, ak vám listy alebo tráva neodpútavajú pozornosť od samotného výrobku. Lebo ak by som fotila biely lapač na bielom podklade, tak by to splývalo a výsledné foto by tiež nebolo dobré.

3. VÝROBOK

Pri fotení výrobku si dávajte pozor aj na to, ako výrobok prezentujete. Možno si tento detail ani na prvé pozretie nevšimnete, ale skúste si samotný objekt prezrieť, či sú rovnako mašle uviazané, či je deka pekne rovná, či na nej nie sú záhyby, lebo aj keď je deka krásne rovne ušitá a pri uložení na zem alebo podložku sa pokrčí, môže vyzerať ako krivo ušitá. Pozor na to, aby výrobok bol samozrejme vyžehlený, to je alfa a omega!!! Je veľmi neprofesionálne ak vidieť na výrobku záhyby, ako bola látka prehnutá. Žehlite, žehlite, žehlite!!! Ak to nejde nasucho, použite starý rozprašovač z nejakých domácich prostriedkov, kde nalejte čistú vodu a pokropte výrobok vodou, aby sa vám dal dobre vyžehliť. Uvidíte, aké to bude hneď krajšie!

Verím, že tento môj malý žurnál vám aspoň trošku pomohol a zajtra sa pokúsite odfotiť váš výrobok ináč ako ste to robili doteraz. A nemusíte mať ani drahý fotoaparát, ja mám tenký smartphone, ktorý má dobré rozlíšenie a fotí prekrásne. Len si občas nesmiem zabudnúť vyčistiť otvor na fotoaparát, aby boli fotky jasné :-)